Skip to content

Na stronach kącika naukowego chcemy przybliżyć prace związane z ichtiofauną, nie tylko dorzecza Rudawy i jej dopływów. W miarę możliwości pozyskiwania odpowiednich materiałów do publikacji liczymy że uda nam się zgromadzić ciekawą bazę wiedzy (nie tylko dla wędkarzy).

Obecnie zapraszamy do zapoznania się ze streszczeniem pracy Michała Duca, “Biologiczna i genetyczna charakterystyka populacji pstrąga potokowego  (Salmo trutta m. fario)  w  dorzeczu  Rudawy”

Kolejnym kompendium wiedzy jakie pozyskaliśmy to publikacje biuletynu „Pstrąg&Lipień” autorstwa i za zgodą dr Stanisława Ciosa. W tym momencie publikujemy numery P&L od 24-47 (nad wcześniejszymi numerami pracujemy).

Dla „nie wtajemniczonych” Przybliżamy sylwetkę dr Stanisława Ciosa i zapraszamy do lektury biuletyny Pstrąg&Lipień.

dr Stanisław Cios
Ekonomista (Uniwersytet Sofijski w Tokio, Szkoła Główna Planowania i Statystyki w Warszawie, doktor historii gospodarczej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie), dyplomata, wędkarz muchowy, przyrodnik (entomologia, ichtiologia, hydrobiologia i hirudinologia), historyk rybactwa i przyrody.

Urodził się z wędką. Miłośnik ryb łososiowatych, które łowi od 1978 r., a na muszkę od 1981 r. Łowi wyłącznie na sztuczną muszkę i spinning. Preferuje połów na wodach nizinnych i wyżynnych, w szczególności na wszelkie odmiany mokrej muszki. W wolnej chwili uwielbia połów na muszkę jazi, kleni, boleni i jelcy, nieraz stawiających znacznie wyższe wymagania przed wędkarzem, niż ryby łososiowate.

Jest aktywny na arenie międzynarodowej. Od 1993 r. jest sekretarzem na Polskę brytyjskiego Stowarzyszenia Lipienia (Grayling Society). Pełnił funkcję tzw. Organizatora Międzynarodowego (International Organizer) Mistrzostw Europy FIPS-Mouche w wędkarstwie muchowym w 2005 r. w Lesku, a także Mistrzostw Świata FIPS-Mouche w wędkarstwie muchowym w 2010 r. (Lesko-Polańczyk). W 1992 r. był sędzią (jedynym zagranicznym) na Mistrzostwach Świata FIPS-Mouche w wędkarstwie muchowym we Włoszech (Castel di Sangro). Opublikował wiele artykułów w zagranicznych czasopismach wędkarskich: we Włoszech (gł. Fly Line), Finlandii, Francji (Truites, Ombres et Saumons) i Wielkiej Brytanii (Journal of the Grayling Society). Ponad 20 lat spędził za granicą, głównie w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Włoszech i Finlandii.

Autor licznych opracowań z zakresu stosunków międzynarodowych, nauk przyrodniczych i rybactwa, m.in. książek Co zjada pstrąg? Zoologia dla wędkarzy (1992) i Ryby w życiu Polaków od X do IX w. (2007), a także współautor książki Wędkarstwo w Polsce na dawnych pocztówkach (2010 ) i po fińsku Perhokalastajan harjus (2008) (Lipień wędkarza muchowego). Wydaje newsletter Pstrąg & Lipień (aktualnie drugie najdłużej ukazujące się pismo wędkarskie w Polsce), jest członkiem kolegium redakcyjnego Przeglądu Rybackiego, a wcześniej także Trichopterona (biuletynu Sekcji Trichopterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego). Od strony wędkarskiej interesują go głównie następujące tematy: historia wędkarstwa (zwłaszcza muchowego), entomologia wędkarska, kultura wędkarska i racjonalne zarządzenie wodami.

Klub Przyjaciół Rudawy

Pstrąg & Lipień

Pstrąg i Lipień

Zaprzyjaźnione organizacje